Houston, mamy problem… Jak usunąć plamy z oleju!

Zapewne nie raz zdarzyło się, że spotkał Cię ten przykry przypadek zrobienia tłustej plamy z oleju. Oblałeś ulubione spodnie olejem rzepakowym lub słonecznikowym w kuchni albo nasączony oliwą kęs spał na Twoją koszulkę. Tego typu zabrudzenia są dość trudne do usunięcia. Jak można łatwo usunąć plamy z oleju? Czy uda się uratować ulubioną bluzkę, spodnie, albo obrus przed wyrzuceniem do kosza z powodu tłustego zabrudzenia? Oczywiście, że tak! Odpowiedzi, jak tego dokonać w prosty sposób znajdziesz poniżej. Niniejszy poradnik zawiera pomocne sposoby przyjazne dla Twojego portfela.

Czy plamę z oleju można w ogóle sprać?

Plama z oleju należy do najcięższych do usunięcia zabrudzeń. Istnieje jednak wiele doskonałych rozwiązań - jedne z nich są bardziej, inne - mniej wymagające. Dostępne na rynku są wszelkiego rodzaju odtłuszczacze, odplamiacze oraz specjalistyczna chemia do prania, która spiera nawet plamy z oleju. Z całą pewnością pomoże podczas tego procederu również namaczanie, pocieranie, czy nawet posypywanie i polewanie różnymi produktami, które wiele osób posiada w kuchni. Wszystko zależy od tego, czy musisz poradzić sobie wyłącznie używając domowych sposobów, czy masz środki i możliwość odwiedzić sklep chemiczny.

Czy tylko specjalistyczne środki spiorą olej?

Oczywiście, że nie! Mimo, że stosowanie środków czyszczących na tłuste plamy jest najpewniejszym sposobem, to także te domowe, bardziej ekologiczne, doskonale sobie z nimi poradzą. Oczywiście osoby zabiegane mogą wybrać oddanie poplamionych ubrań do pralni. Jeśli jednak nie chcesz wydawać majątku na chemiczne czyszczenie, możesz wypróbować domowe metody. Przekazywane z pokolenia na pokolenie sposoby usuwania plam z oleju sprawdzają się od lat, a dodatkowo nie wymagają dużych nakładów finansowych i specjalistycznych zakupów chemicznych.

Jak usunąć plamy z oleju - doraźne rozwiązania

Tłuste plamy bardzo ładnie schodzą przy pomocy klasycznego płynu do mycia naczyń. Są na to dwa sposoby. Możesz albo przeprać poplamioną rzecz w wodzie z płynem albo namoczone ubranie zalać płynem i zostawić na kilka następnych godzin, aby ostatecznie je wypłukać i wyprać w pralce. Kolejną metodą na usunięcie plam z oleju jest delikatne pocieranie tłustego miejsca wacikiem z mąką ziemniaczaną. Sprawi to, że mąka nasiąknie tłuszczem i łatwiej będzie pozbyć się plamy. Idealnym i łatwym sposobem jest także delikatne pocieranie zwyczajnym, szarym mydłem. Oczywiście nie zapomnij później wyprać poplamionej rzeczy! Ciekawym, wymagającym już wizyty w sklepie chemicznym sposobem, jest nasączenie ubrania mieszanką alkoholu metylowego z octem oraz wypranie go. Wetrzyj roztwór w plamę, delikatnie pocierając. Następnie wypierz i ciesz się czystym ubraniem bez plam!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl