Płukanie ust olejem - co to jest i dlaczego warto je stosować?

Stan jamy ustnej ma przełożenie na zdrowie. Wiele chorób może być następstwem zaniedbań dziąseł i zębów. Jama ustna także jest miejscem, w którym gromadzą się niezliczone ilości bakterii. Dbanie o nią może zapobiegać rozwojowi wielu schorzeń - nawet tych związanych z układem kostnym, sercem lub mózgiem. Do codziennej profilaktyki stomatologicznej, czyli mycia i nitkowania zębów oraz płukanek można dołączyć starą, sprawdzoną metodę oczyszczania czyli płukanie ust olejem. Nie można jednak traktować go jako uniwersalnej metody leczenia poważnych chorób - należy pamiętać, że jest to po prostu jeden ze sposobów na jeszcze dokładniejsze oczyszczenie jamy ustnej.

Ciekawa metoda oczyszczania ust

Wiele osób stosuje pewne praktyki, mające swoje korzenie w medycynie chińskiej lub indyjskiej. Często są to metody liczące nawet kilka tysięcy lat. Płukanie ust olejem, wywodzące się z filozofii ajurwedyjskiej, należy właśnie do tego typu działań. Jest to od wielu lat znana metoda oczyszczania jamy ustnej z wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji, drobnoustrojów powodujących nieprzyjemny oddech i próchnicę, a także osadu nazębnego. Można porównać ten ciekawy sposób płukania ust do jednego z zastosowań oleju w silniku - poza smarowaniem układu silnikowego, płyn ten wypłukuje wszelkie zanieczyszczenia z najdrobniejszych zakamarków i zatrzymuje je w cieczy. Tak samo działa olej, którym płucze się usta. Swobodnie przepływając pomiędzy zębami, w kieszonkach dziąseł, wokół języka i po wnętrzu policzków “wymiata” wszelkie zanieczyszczenia. Ten sposób oczyszczania jamy ustnej nazwa się również “ssaniem oleju”.

Jak przeprowadzić płukanie ust olejem?

Chociaż nazwa “ssanie oleju” nie brzmi zachęcająco, praktyka jest całkiem znośna! Oczywiście pierwsze próby płukania ust olejem nie będą należały do najprzyjemniejszych - konsystencja tego szczególnego płynu różni się znacząco od rzeczy, które na co dzień miewa się w ustach. Z każdym kolejnym podejściem jednak, ssanie oleju będzie coraz przyjemniejsze. Po pewnym czasie trzymanie oleju w ustach powyżej 20 min nie będzie sprawiało Ci żadnego dyskomfotu. Kluczem do oczyszczenia ust podczas płukania olejem jest właśnie czas. Prawidłowo przeprowadzone płukanie polega na zaaplikowaniu do ust około 5 mililitrów oleju naraz i powolne przepuszczanie go między zębami i dziąsłami. Po około 5-10 minutach można wypluć olej i powtórzyć czynność z drugą 5 mililitrową porcją.

Jakiego oleju używać?

Podczas płukania można wykorzystać właściwie dowolny olej, wszystko jest uzależnione od preferencji danej osoby. Jedni lubią te neutralne, inni zaś do płukania ust olejem wolą używać płynu o intensywniejszym smaku. Z powodzeniem można rozpocząć praktykę przy użyciu zwyczajnego oleju słonecznikowego, a także oleju lnianego, kokosowego, z ostropestu i wielu innych roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl